O autorze
Daga i Piotrek Andryszczak - uczestnicy 35 wyprawy polarnej do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie i 40 wyprawy polarnej do Polskiej Stacji Antarktycznej "Arctowski" na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych. Autorzy bloga www.dompodbiegunem.pl

Nowy Rok na dalekim Południu

Widok na Polską Stację Antarktyczną "Arctowski"
Widok na Polską Stację Antarktyczną "Arctowski" fot. Piotr Andryszczak
Ponad 14 tysięcy kilometrów od Polski, właśnie zaczyna się lato, za oknem dumnie spacerują pingwiny białobrewe i sennie porykują leżące na wybrzeżu słonie morskie. Dookoła leży jeszcze śnieg, a dzień robi się coraz dłuższy. Tak wygląda codzienność na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych w Antarktyce, gdzie znajduje się Polska Stacja Antarktyczna „Arctowski”.

Jednak dziś jest nieco inaczej, bo razem ze wszystkim żegnamy stary rok. Przywitanie Nowego Roku w tak niezwykłym miejscu na długo zapada w pamięci. Jednak w naszej strefie czasowej ten moment nastąpi 4 godziny później niż w Polsce.


Aktualnie mamy lato, które tutaj trwa od połowy grudnia do początku marca. Jednak wokół Stacji leży jeszcze sporo śniegu, temperatura wynosi 1°C, a za oknem trochę wieje („trochę”, bo 31 km/h to nie tak dużo jak na panujące tu warunki pogodowe). Tak więc pogoda prawie sylwestrowa (choć w Polsce w tym roku zima była dość kapryśna).Tradycyjnie, część osób pracujących w Stacji wybiera się na drugą stronę Zatoki Admiralicji do kolegów ze stacji brazylijskiej Commandante Ferraz, gdzie powitanie Nowego Roku jest obchodzone wyjątkowo hucznie. Oprócz szampańskiej zabawy i grilla, do tradycji należy już kąpiel w morzu i trzykrotny bieg dookoła stacji – podobno, jeśli wykrzykuje się przy tym nazwę miejsca, do którego chciałoby się pojechać, to życzenie się spełnia.

Ze względów bezpieczeństwa i obowiązku utrzymania placówki, część załogi „Arctowskiego” pozostaje na miejscu i choć przywitanie Nowego Roku jest tutaj mniej uroczyste, nie brakuje dobrego humoru i smacznego jedzenia.


Polska Stacja Antarktyczna „Arctowski” to jedyna polska placówka badawcza w Antarktyce działająca przez cały rok. Została założona w 1977 roku i od tego czasu funkcjonuje nieprzerwanie. Obecnie prowadzi się tutaj badania z zakresu m.in. monitoringu ssaków płetwonogich i ptaków, monitoringu glacjologicznego czy morskiego. W okresie letnim (od listopada do marca) przebywają tutaj grupy naukowców z zarówno z Polski, jak i zagranicy (m.in. Chile, Brazylii, Norwegii, USA), natomiast w pozostałej części roku Stacja pozostaje pod opieką członków grupy zimującej, która liczy kilka osób (w sezonie 2015/2016 jest ich 8).


Aktualnie w Stacji przebywają członkowie 40 polskiej wyprawy antarktycznej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...